Neve Şalom Sinagogu

5 Haziran 2016 1,862K 1,862 180 8

Sosyal Medyada Paylaş

neve şalom Neve Şalom Sinagogu, İstanbul'un Beyoğlu ilçesinin Karaköy semtinde, Büyük Hendek Caddesi’nde yer alan Türk Yahudileri’nin başlıca sinagoglarından biridir. 1951 yılında ibadete açılan Neve Şalom Sinagogu ayrıca cemaat'in en yeni sinagogu konumundadır.

İstanbul’daki sinagogların en büyüğü olan Neve Şalom Sinagogunun yapılması için 1949'da yıkılan Birinci Karma Yahudi İlkokulunun tören salonu dönüştürülerek inşaa edilmiştir. Mimarları, Türk Musevileri Elyo Ventura ve Bernar Motola'dır. Sinagog 25 Mart 1951'de o dönemin Türkiye Musevilerin hahambaşısı Rafael Saban tarafından, üst düzey siyasetçiler ve cemaat üyelerinin katıldığı büyük bir törenle açılmıştır.neve şalom sinagogu

İstanbul'daki diğer sinagogların aksine çok faal olan sinagogda Şabat (Yahudi ayini), düğünler, cenazeler, Bar Mitsvalar, Sünnet ve dini bayramlar düzenlenir.

Adı “Barış Vahası”  anlamına gelen Neva Şalom Sinagogu, Beyoğlu Kuledibi’nde Büyük Hendek Caddesi’nde inşaa edilmiştir. Musevi cemaat lideri Marsel Franko, Birinci Karma Musevi ilkokulu’nun jimnastik salonunu sinagog olarak düzenletip, 26 Eylül 1938 yılında Musevilerin dinsel yılbaşıları olan “Roş-Aşana’da açtırmıştır.

Sinagogun tavan örtüsü kubbedendir. Bu kubbenin mimari hesapları ünlü Badin’e yaptırılmış ve kubbe ünlü kartonpiyer ustası Garbis Usta’ya döktürülmüştür. Sinagogun vitrayları Devlet Güzel Sanatlar Akademisi’nde çizilmiş ve özel camlar İngiltere’den getirilmiştir. Mermer döşemeler ise oniksten hazırlanmıştır.

Adres : Büyük Hendek Cad. No:39 Şişhane / İstanbul
Tel : 0212 292 03 86 pbx
Fax : 0212 292 03 85
E-posta : nevesalom@nevesalom.org

NEVE ŞALOM SİNAGOGU


Daha Büyük Görüntüle

 

 

 

anadolu hısarı

 

 

 

 

 

 

 

 

İstanbul Ajans Medya
istanbul Ajans Medya iamistanbul.tv ile istanbulu hd video kalitesiyle ayaklarınıza getiriyor.Tarihi tursitik mekanlar,oteller,şehrin en güzide mekanları ve sanatçıların etkinlik takvimleri ile ilgili bilgiler ve indirimlerin hepsi iamistanbul.tv'de.
.
şimdi Abone Ol

Bültene abone olup indirimleri yakala.

Tekrar
Tekrar