Galata İsmi Nereden Geliyor?

5 Haziran 2016 1,862K 1,862 180 8

Sosyal Medyada Paylaş

 

İstanbul'un en eski semtlerinden biri olan Galata, Galata Kulesi ve tarihi yapıları ile geçmişten günümüze kalan bir kültür mirası...

Dar sokakları, restoranları, butikleri, kafeleri ve festivalleri de ünlü bu semtin adının nereden geldiğini merak ediyor musunuz?

galata_kulesiGalata isminin nereden geldiği konusunda belirsizlik var. Galata ismi bazı araştırmacılara göre,  ilk yerleşme dönemlerinde burada var olduğu bilinen süthaneler nedeniyle Grekçe’de “süt” anlamındaki “Gala”, “Galaktos” kelimesinden geliyor. Evliya Çelebi'nin şu yazısı da bu bilgiyi doğruluyor.“Galata zemini bir yeşillik hoş havalı ve verimli bir yer olduğundan bütün sağmal koyunlannı ve sığırlarını bu Galata’da otlatıp sütlerini sağıp krala getirirler idi. Bu verimli yerde lezzetli süt elde edildiğinden Galata dediler. Çünkü Yunan dilinde süte ‘Galata’ derler.”

Başka araştırmacılara göre ise bölge topoğrafık yapısı ve Bizans’tan beri bu bölgede yaşayan  İtalyan gruplar nedeniyle, İtalya’da limanlarda gemilerin yükleme-boşaltma yaptıkları eğimli alanlara verilen İtalyanca “calata” kelimesinden geliyor.

galata_suluet

Diğer bir görüşte Galata isminin, bu yörede oturan bir Galatialıdan dolayı bölgenin “Galat’ın Mahallesi” (Ton Galatou) adlandırılmasından dolayı aldığını söyler.

Galata ismiyle ilgili rivayetler bitmiyor

Başka bir görüşte de, Gotlar’ın Anadolu’ya geçerken denizi bu noktada aşmış olmalarından dolayı yöreye “Galata” adının verildiğini ilen sürülür. Aynca bu adın bölgeye yerleşen bir Got’tan kaynaklanabileceği, buna bağlı olarak Greklerin önceleri bu alana “Galatou” dedikleri ve bu ismin zamanla “Galata’ya dönüştüğü de düşünülmektedir.

Bir diğer bilgiye göre, Bizans’ın ilk yıllarında asıl kentten Haliçle ayrılan bu kısma “Peran an Skais” denildiği, “karşıda” anlamına gelen “Peran” kelimesinin de önceleri Cenevizliler tarafından “Galata”, daha sonradan da Levantenlerce “Beyoğlu” için kullanılır hale geldiği söyleniyor.

 

BEYOĞLU HARİTASI


Daha Büyük Görüntüle

 

galatasaray_hamami      galatakoprusu

İstanbul Ajans Medya
istanbul Ajans Medya iamistanbul.tv ile istanbulu hd video kalitesiyle ayaklarınıza getiriyor.Tarihi tursitik mekanlar,oteller,şehrin en güzide mekanları ve sanatçıların etkinlik takvimleri ile ilgili bilgiler ve indirimlerin hepsi iamistanbul.tv'de.
.
şimdi Abone Ol

Bültene abone olup indirimleri yakala.

Tekrar
Tekrar